Sinüs Lift İşlemiyle Beraber Aynı Seansta İmplant Uygulanabiliyor
  • Haber Bug
  • Sağlık
  • Sinüs Lift İşlemiyle Beraber Aynı Seansta İmplant Uygulanabiliyor
59 okunma

Sinüs Lift İşlemiyle Beraber Aynı Seansta İmplant Uygulanabiliyor

ABONE OL
6 Ekim 2023 23:48
Sinüs Lift İşlemiyle Beraber Aynı Seansta İmplant Uygulanabiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özellikle diş eksikliği durumunda ve ilerleyen yaşla beraber sinüslerin aşağı doğru sarkması halinde üst çenede implant yapılmasının imkansız hale gelebildiğini ve bu tarz durumlarda sinüs lift operasyonu gerçekleştirildiğini anlatan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Musa Erdem, “Bazı durumlarda sinüs lift işlemiyle beraber aynı seansta implant uygulanabiliyor” dedi.

Üsküdar Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Musa Erdem, sinüs lift operasyonu hakkında bilgi verdi.

Dr. Öğr. Üyesi Musa Erdem, implantlar diş hekimliği dünyasına girdikten sonra konuyla alakalı ve çeşitli cerrahi tekniklerle ilgili gelişmeler yaşandığını anlatarak, bunlardan birinin de sinüs lift operasyonu, yani sinüs kaldırma işlemi olduğunu söyledi.

Özellikle diş eksikliği durumunda yapılıyor

Sinüslerin kafatasında bulunan, içleri biyolojik zarla kaplı anatomik boşluklar olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Musa Erdem, şöyle devam etti:

“Özellikle diş eksikliği durumunda ve ilerleyen yaşla beraber sinüslerin aşağı doğru sarkması halinde üst çenede implant yapılması imkansız hale gelebilir. Bu tarz durumlarda sinüs lift operasyonu gerçekleştiriliyor. Basit bir şekilde tanımlamak gerekirse; sinüsün içerisinde bulunan biyolojik zarın hassas bir şekilde kaldırılarak kemik grefti konulması işlemine verilen addır. Farklı prosedürler ve teknikler mevcuttur, bunu daha ziyade hastanın üst çenesinde bulunan kemiğin kalitesi ve hacmi belirler.”

Aynı anda implant da uygulanabiliyor

Bazı durumlarda sinüs lift işlemiyle beraber aynı seansta implant uygulanabildiğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Musa Erdem, bazı durumlarda da beklenilmesi gerektiğini dile getirdi.

Operasyonun lokal anestezi altında gerçekleştirildiğini de anlatan Dr. Öğr. Üyesi Musa Erdem, “Hastalar işlem esnasında en ufak bir ağrı ya da acı hissetmezler. İşlemden sonra oluşturulan reçete ve öneriler sayesinde rahat ve huzurlu bir süreç geçirirler.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye'nin açık ara en iyi bilgi platformu Mekan Budur