1. Haberler
 2. Ekonomi
 3. Sabancı’nın ‘kanatlandıran’ girişimcilik programında ikinci dönem başladı

Sabancı’nın ‘kanatlandıran’ girişimcilik programında ikinci dönem başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sabancı Topluluğu tarafından, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunma amacıyla hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly Girişim Hızlandırma Programı’nın ikinci dönemi başladı.

“Enerji ve İklim Teknolojileri”, “İleri Malzeme Teknolojileri”, “Dijital Teknolojiler” ve “Sağlık Teknolojileri” olmak üzere 4 ana başlıktaki iş fikirlerinin değerlendirme kapsamında alındığı ikinci dönem programına 500’ün üstünde girişimci başvuruda bulundu.

Bu dönem kriterlere uygun başvurularda, geçtiğimiz döneme göre yüzde 16’lık bir artış yaşanırken, yapılan değerlendirmeler sonucunda Sabancı Topluluğu içinden 3 (Casper, Farm in Globe, WeCare), Topluluk dışından ise 10 (Bomensoft, DATASCOPE.AI, Myconom, NANOTerial, Rumitech, Smellive, Smyrna Sensor, U Look So Good, Uptechlabs, WearTechClub) olmak üzere toplam 13 girişim programa kabul edildi. 10. haftada yapılacak program ara değerlendirmesi ‘Flight Check’te global girişimcilerin de programa dahil edilmesi planlanıyor.

Yüz yüze oryantasyon süreçlerinin tamamlandığı ikinci dönem kapsamında, girişimciler yıl sonuna kadar Sabancı Holding’in İstanbul’daki merkezi Sabancı Center’da kendilerine özel olarak hazırlanan alanda çalışmalarına devam edecekler. Sabancı Topluluk şirketlerinden gönüllü olarak programa dahil olan inovasyon mentorları, bugüne kadar edindikleri tecrübeleri girişimcilerle paylaşacak. Ayrıca girişimlere ürün ya da hizmet prototiplerini geliştirmek, ilk müşteri bağlantılarını yapmak veya kestikleri fatura sayısını artırmak için 30’ar bin dolarlık nakit destek imkânı da sağlanacak.

 

150 BİN DOLARA KADAR TOHUM YATIRIMI ALACAKLAR

Girişimler Aralık 2023’te düzenlenecek final gününde ise projelerini Yatırım Jürisi’ne sunacaklar. Yatırım almaya hak kazanacak girişimcilere, 150 bin dolara kadar Sabancı ARF Almost Ready to Fly tohum desteği verilecek.

Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly, ilk dönem mezunlarını Nisan 2023 tarihinde vermişti. Programa dahil olan 14 girişimin 8’i, tohum yatırımı almaya hak kazanmıştı ve girişimlere verilen toplam ayni ve destek tutarı 60 milyon TL’yi bulmuştu.

 

“KURUMSAL HAYAT İLE GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİ ARASINDA BİR KÖPRÜ KURUYORUZ”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün, “Dünyada yaşanan sürdürülebilirlik ve dijital odaklı dönüşüme öncülük etmeyi, Sabancı Topluluğu olarak en büyük önceliklerimizden biri olarak görüyoruz. Sabancı ARF Almost Ready to Fly programı da aslında bizim bu yaklaşımımızın; inovasyona yönelik kapsayıcı bakışımızın bir sonucu. Buradaki amacımız sadece girişimlere maddi destek sağlamak değil aynı zamanda açık inovasyonun önemini vurgulamak ve Türkiye’yi, İstanbul’u dünyanın önde gelen girişimcilik merkezlerinden biri haline getirmek. Tüm bunların yanında çalışma hayatına, iş kültürüne yeni bir bakış açısı kazandırarak özellikle gençlerimizin profesyonel hayatlarında da tutkularının, hayallerinin peşinden gitmelerini sağlamak” ifadelerini kullandı.

Sabancı ARF Almost Ready to Fly’ın ilk faaliyet döneminde yatırım almaya hak kazanan girişimlerin şirketleşme süreçlerinin devam ettiğinin de altını çizen Gökhan Eyigün, “Yatırımcı Günü’nde Sabancı’dan tohum yatırımı almaya hak kazanan 8 girişimden 6’sının tüm işlemleri tamamlanırken, 2 girişimle ilgili süreç ise devam ediyor. İşlemleri tamamlanan şirketler arasında, Sabancı Topluluğu bünyesinden çıkan 2 girişimimiz de var. Yani, bundan yaklaşık 1 yıl önce Sabancı Topluluğu’nda çalışan arkadaşlarımız, bugün kendi kurdukları bu iki şirketle Sabancı Topluluğu’nu da yanlarına ortak alarak, kendi hayallerinin peşinden gidecek; bu süreçte de Sabancı’nın tüm teknoloji gücünden ve yurt dışı bağlantılarından faydalanma imkanına sahip olacak. Diğer yandan, yatırım almaya hak kazanamayan Topluluk içi girişimcilerimiz de geçirdikleri bu 20 haftalık eğitimin ardından hiçbir hak kaybı olmadan eski işlerine geri döndü. Bu açıdan, Sabancı ARF Almost Ready to Fly programının, ülkemizde kurumsal hayatla girişimcilik ekosistemi arasında bir köprü görevi görmesinden de son derece mutluyuz” dedi.

 

Programa Dahil Olan Girişimler Hakkında Kısa Bilgi

 • Bomensoft (Odak Alanı: Dijital Teknolojiler)   
  1. Yapay zeka tabanlı sistem ve teknolojilere dayalı, şirketlerin verimliliğini arttırmaya yönelik çözümler tasarlar ve üretir.
 • Casper (Odak Alanı: Enerji ve İklim Teknolojileri)
  1. Güneş enerji santrallarının farklı kaynaklardan alınan verilerle takip edilip, oluşabilecek arıza ve kayıpların önceden tespit edilmesini sağlar.
 • DATASCOPE.AI (Odak Alanı: Enerji ve İklim Teknolojileri)
  1. Veri bilimi ekiplerine kurumsal yapay zeka uygulamalarını kod gerektirmeksizin sürükle-bırak basitliği ile geliştirme ve idame etme imkanı sunar.
 • Farm in Globe (Odak Alanı: Dijital Teknolojiler)
  1. Çiftçi ve ihracatçıları dijital platform üzerinden bir araya getirip, ürünlerin yeni nesil tarım uygulamalarıyla yetişmesini sağlar.
 • Myconom (Odak Alanı: İleri Malzeme Teknolojileri)  
  1. Mantar ve tarımsal atıklardan doğada tamamen çözünen malzemeler üreterek, plastik atık ve karbon salınımını düşürür.
 • NANOTerial (Odak Alanı: İleri Malzeme Teknolojileri)
  1. Özgün geri dönüşüm yöntemleri ile elektronik atıklardaki lantanit bakımından zengin kalıcı mıknatısları, yüzde 100 geri dönüşüm verimi ve yüzde 95’in üzerinde manyetik performansla sanayiye geri kazandırır.
 • Rumitech (Odak Alanı: Enerji ve İklim Teknolojileri)
  1. Sokak aydınlatma direğini, akıllı aydınlatma, güvenlik ve akıllı şehir uygulamaları için kullanılabilecek, şebeke bağımsız, yeni nesil enerji ve iletişim altyapısı haline dönüştürür.
 • Smellive (Odak Alanı: Sağlık Teknolojileri)
  1. Günümüzde büyük bir problem olan stres ve duygu kontrolü konusuna koku duyusu üzerinden yaklaşarak mod değişiminizi kokularla kontrol edebileceğiniz bir çözüm sunar.
 • Smyrna Sensor (Odak Alanı: Dijital Teknolojiler)
  1. Uzaktan algılama için yüksek hassasiyetli, güvenli ve düşük maliyetli dört boyutlu koherent bir sensör geliştirir.
 • U Look So Good (Odak Alanı: Sağlık Teknolojileri)
  1. Kadınların menstrual döngülerine göre yapay zeka tabanlı kişiselleştirilmiş egzersiz, diyet ve wellness önerileri veren bir mobil uygulamadır.
 • Uptechlabs Smart Garden (Odak Alanı: Enerji & İklim Teknolojileri)   
  1. Akıllı LED aydınlatma ve hidroponik bitki yetiştirme sistemleri ile istenilen aroma ve kalitede iki kat az enerji harcayarak yüzde 97 su verimliliği ile zirai ilaç kullanmadan bitki yetiştirme imkanı sunar.
 • WearTechClub (Odak Alanı: Sağlık Teknolojileri)
  1. Sürdürülebilir kumaş teknolojisi ve akıllı sensörlerin entegrasyonu ile giyilebilir spor ürünleri tasarlar; sürekli takip edilen sağlık verilerini kullanıcısının telefon, bilgisayar ve akıllı saatine aktararak spor deneyimini kişiselleştirir ve verimliliğini arttırır.
 • WeCare (Odak Alanı: Sağlık Teknolojileri)
  1. Çalışanların ve İnsan Kaynakları departmanlarının problem ve ihtiyaçlarına yapay zeka destekli platformuyla çözümler sunar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sabancı’nın ‘kanatlandıran’ girişimcilik programında ikinci dönem başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Bug ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin